Ölü adam butonu

DEAD MAN SWITCH/ ÖLÜ ADAM BUTONU

Ölü Adam Butonu, her saniye insan gözetimine ihtiyaç duyulan işlerde operatörün yetersiz kaldığının (ölüm, bilinç kaybı ya da görev yerini terk etme gibi) anlaşılması ve gerekli tedbirlerin alınması için kullanılan bir butondur.
Ölü Adam Butonu genellikle kaza, arıza veya yanlış kullanımdan dolayı bir cihazı devre dışı bırakmak veya başında operatörün bulunmadığı bir makineyi durdurmak üzere tasarlanmış bir arıza-güvenlik (fail-safe) sistemi olarak kullanılır.
Lokomotifler, yakıt ikmal işlemleri, yük asansörleri, çim biçme makineleri, traktörler, motorlu testereler gibi cihazlarda ve operasyonlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. .
Özellikle akaryakıt istasyonlarında tanker ikmal yapımı sırasında ilgili personelin görev bölgesinden ayrılmamasını sağlayacak bir üründür. İkmal işlemi boyunca görevli personelin tank sahasındaki Ölü Adam Butonuna belirlenen süre aralığında bas bırak yapması gerekmektedir. Belirlenen süre içerisinde butona basılmazsa ise dolum otomatik olarak durdurulur. Butonun görevini yerine getirmesi için sürekli basılı tutulmasının ya da herhangi bir cisimle basılı kalmasını engellemek için buton bas bırak mantığıyla çalışmaktadır..